S tlakovou nádobou (nádrží)

S tlakovou nádobou (nádrží)

Domácí vodárny s tlakovou nádobou, známé také jako darling, jsou jedním z nejběžnějších typů vodáren, které se u nás používají. Princip darlingu je ve zkratce čerpadlo-tlaková nádrž (lidově také expanzka)-tlakový spínač.

Čerpadlo čerpá vodu až do tlakové nádrže, nebo chcete-li expanzky. Tato nádrž je vlastně uzavřená oválná kovová nádoba, uvnitř níž se nachází gumový vak. Prostor mezi touto nádobou a vakem je vyplněný vzduchem, obvykle o tlaku kolem 2 až 3,5 baru (tj. 0,2 až 0,35 Mpa). Ve vaku je voda, přiváděná čerpadlem ze zdroje. Obecně platí, že tlak vody má být asi o 0,2 baru vyšší, než tlak vzduchu v nádobě. Klesne-li tlak vzduchu pod určitou hranici, sepne se tlakový spínač a zvýší jej na požadovanou hodnotu.

Může se stát, že vzduch mírně uniká. Pro tyto případy je lepší, když čas od času tlak zkontrolujete nebo případně dofoukáte.

Zjistíte-li, že je tlak nižší než má být, musí se dofoukat, aby se předešlo případnému poškození, nebo zničení. V takovém případě musíte jako první samozřejmě vypnout jistič, abyste vypnuli čerpadlo. Dalším krokem je vypuštění veškeré vody z vaku v tlakové nádobě. Na expanzce najdete pod krytkou ventilek, kterým pumpičkou nebo silnějším kompresorem tlak dofoukáte.

O webu

Na našich webových stránkách naleznete nejrůznější informace o domácích vodárnách, jejich typech, fungování, využití a náhradních dílech. U nás nejběžnější je domácí vodárna s tlakovou nádrží, nebo-li takzvanou expanzkou. Dalším typem je domácí vodárna s ponorným čerpadlem. Poměrně novinkou je vodní automat, buď to kompaktní, nebo s ponorným čerpadlem. Představíme vám také základní armatury, bez kterých se domácí vodárna neobejde.